Černá Madona
Černá Madona je označení obrazu nebo sochy Madony (Panny Marie) v náboženském umění mariánské úcty, jejíž tvář je tmavá nebo černá. Tmavá barva může být způsobena buď černým nátěrem nebo důsledek použití černého dřeva či kamene. Černé Madony byly a jsou často věřícími považovány za obzvláště zázračné.
V některých částech Latinské Ameriky, zejména pak v Brazílii má černé zbarvení pleti zřejmě souvislost s barvou pleti místního obyvatelstva, kdy je Panna Marie takto zobrazována.
Historie
Původ
Možné zdůvodnění černé barvy můžeme hledat v biblické Písně písní: „Jsem černá, ale krásná“ (P.p. 1,5). Odpovídající pasáž ve Vulgátě zní: „Nigra sum sed formosa“. Tento citát je možné nalézt jako nápis na některých vyobrazeních Černých Madon, přičemž není zcela jasné, zda nápis nebyl připsán až později. V řecké Septuagintě toto místo zní: „,melaina eimi ego kai kale“, což je možné přeložit jako „jsemť černá, ale milostná“ [1] (Černá jsem, a přece půvabná, nebo Snědá jsem, a jsem líbezná). Záměna spojky a za ale byla v minulosti diskutována mnoha učenci. V hebrejském textu je spojka we, která stejně jako řecké kai může být přeložena jako „a“ nebo také jako „ale (přesto)“. V křesťanské exegezi je tato pasáž dávána do souvislosti s duší coby Boží nevěsty, tedy Panny Marie.[2]
Odkazy
Reference
- Píseň Šalomounova 1 - Bible Kralická :: BibleServer [online]. ERF Medien, rev. 2018. Dostupné online. (česky)
- Andreas Mielke: Nigra sum et formosa: Afrikanerinnen in der deutschen Literatur des Mittelalters. Texte und Kommentare zum Bild des Afrikaners in der literarischen Imagologie. helfant edition, Stuttgart 1992.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Černá Madona na Wikimedia Commons
- Jasna Góra
- Černá Madona Brněnská
- Kapelle Maria-Loretto am Wörthersee
- Projekt na Artfond